Blog

Kas sa tead tõstukite ajalugu?

Kahveltõstuki loomine oli üks sündmusi, millel oli 20. sajandil suur mõju maailma tööstus- ja majandusarengule. Majanduslangus ja -õitseng on  avaldanud omakorda suurt mõju uute toodete väljatöötamisele ja tootmisele, ning tekitanud nõudluse tõstukite järele. Möödunud sajandi alguses tekkis tohutult palju ettevõtteid, mis ajendas uute töömeetodite, toodete ja materjalide transpordi väljatöötamist. Alates sellest, kui Ameerika Ühendriikides tekkisid esimesed suuremahulised tootmisühendused, said tõstukivaldkonna asutajateks ameeriklased. Sellised ettevõtted nagu Clark, Towmotor, Hyster, Baker ja Yale mõjutavad maismaatranspordituru kujunemist tänapäevalgi.

Tehnoloogiline innovatsioon lõi tingimused kaubaveoseadmete uuendamiseks. Käsikärud ja mobiilsed platvormlaadurid on laialdaselt kasutuses alates 19. sajandi lõpust. Kahekümnenda sajandi alguses ilmusid esimesed mehaaniliste juhtimisseadmetega seadmed. Esimese maailmasõja ajal kasutati suure tööjõupuuduse tõttu laialdaselt elektrimootorite ja veoakudega kärusid. Alles Esimese Maailmasõja lõpus nägid mehaaniliste seadmete disainerid virnastamise eeliseid kaupade lihtsalt horisontaalselt teisaldamise ees, mis tõstis laotoimingute tootlikkust ja lõi seejärel “kõrgtõste” platvormveoki.

1920. aastate alguses valmistas Ransomes & Rapier Inglismaal esmakordselt midagi elektritõstuki sarnast. 1922. aastal töötas Saksa firma Miag välja maailma esimese “kõrgtõstuki”, mis müüdi viis aastat hiljem Saksa tõstuki eelkäijana. Siiski võib kindlalt öelda, et Clark oli tõstukite tootmispioneer. Tõeline läbimurre saabus siis, kui grupp töölisi lõi Ameerika firma Clark Equipment Co valukoja. Aastatel 1916-1917 said liiva ja tooraine transportimise masinad tööstuslike tõstukite eelkäijateks.

Tõstukite müük

Teise maailmasõja alguseks oli Clarkist saanud tunnustatud turuliider. Ettevõte tootis vähemalt 90 protsenti kõigist USA sõjaväes sõja ajal kasutatud traktoritest ja laaduritest (sh kahveltõstukid). 1942. aastal veeres konveierilt maha esimene elektritõstuk. Seejärel hakkas see tehnoloogia hakkab ilmuma ka  Euroopas ning esimene tehas Euroopas ehitatigi 1952. aastal Saksamaal Mülheimis.

Elektritõstukite müük

1959. aastal tarnisid Jaapani TCM (Toyo Carrier Manufacturing Co., Ltd.) ja Komatsu Corporation Euroopasse esimese partii tõstukeid; Nissani tõstukeid hakati tarnima 1965. aastal ja Toyota omasid 1969. Üldiselt võib väita, et 1960. aastad olid Euroopa “Aasia tõstukite invasiooni” alguseks. Samal ajal on Jaapani tootjad esindatud lääne turgudel koos Euroopa, Ameerika ja teatud määral ka Ida-Euroopa konkurentidega. Esiteks pakkusid nad tooteid madalama hinnaga kui Euroopa tootjad, kes alustasid madalama kvaliteediga tõstukitega, kuid jõudsid seejärel Euroopa tõstukitega samale konkurentsitasemele. Lisaks sisenesid Jaapani kahveltõstukid Euroopa ja Ameerika turule standardvarustuses lisavarustusega, vähendades samal ajal turuhinda 35% võrra. 1980. aastatel alustasid Euroopa tõstukitehased vastupealetungi ja püüdsid piirata tõstukite importi Aasiast, suurendades tõstukite importi oma kontinendile ja tõstes tariife. Jaapan reageeris kiiresti, esmalt asutas Toyota oma tõstukite tootmistehase Euroopas (Ansenyi, Prantsusmaa) ja peagi järgnesid ka teised Jaapani ettevõtted: TCM (Bruges, Belgia), Mitsubishi (Almere, Holland), NISSAN (Pamplona, Hispaania), Komatsu (esmalt Ühendkuningriigis Leighton Buzzardis, seejärel Itaalias Baris).

Sidebar